Osviežte svoj štýl – pozrite si naše novinky! 🎄🎀 -40% na vybrané produkty. Použite kód: LELOSI40🎀🎄 25% zľava na KAŽDÝ druhý lacnejší kus s kódom: LELOSI25 🎁 Ku každému nákupu nad 100 € darček zdarma! 🎁

Dôležitosť cvičenia počas tehotenstva

Na online podujatí Guľaté brušká, ktoré sa konalo 14. marca 2024, Alja Malis, zakladateľka Kliniky Vadbena a špecialistka na pohyb a dýchanie, prezentovala v mene našej značky LELOSI, dôležitosť a kľúčové výhody fyzickej aktivity počas tehotenstva a po ňom. Podelila sa o cenné rady, ako zostať aktívna počas tejto životnej fázy.

Aká aktívna by mala byť v ideálnom prípade tehotná žena?

Alja Malis, zakladateľka Kliniky Vadbena a špecialistka na pohyb a dýchanie, poznamenala, že väčšina tehotných žien začína cvičiť v druhom trimestri, ale odporúča sa začať skôr, pretože cvičenia sú im úplne prispôsobené a naše telá sú vo všeobecnosti určené na pohyb, a to aj počas tehotenstva. ''Vo všeobecnosti veľa sedíme a sme v nútených polohách. Počas tehotenstva je to ešte výraznejšie. Je nutné začať s vhodným pohybom čo najskôr, pretože to prospieva matke aj dieťaťu.'' Samozrejme, je dobré, ak sú ženy aktívne aj predtým. Odporúča, aby tehotné ženy veľa chodili, meditovali a vykonávali niektoré strečingové cvičenia. Cvičenie je len čerešničkou na torte.

Na Klinike Vadbena tehotné ženy nerobia brušáky a nedvíhajú závažia, ale pripoja sa k špeciálnemu programu, ktorý pripraví ich telá na pôrod. Pomáhajú aj s rôznymi problémami - panvovej bolesti a ďalších. Pre tých, ktorí cvičia, môže prebehnúť aj zotavenie po pôrode rýchlejšie.

Podelila sa o svoju osobnú skúsenosť. Počas svojho prvého tehotenstva nebola veľmi aktívna a veľa necvičila; v skutočnosti s tým začala až vtedy, keď sa prvýkrát začala zaoberať zdravím. A naozaj, mala veľa problémov. Počas svojho druhého tehotenstva, takmer vo veku 40 rokov, necítila žiadnu bolesť, pretože bola aktívna.

Aké sú najčastejšie chyby pri cvičení, ktoré robia tehotné ženy?

Alja Malis zdôraznila, že najčastejšou chybou je to, že začnú cvičiť neskoro. Ďalšou chybou je, že tie, ktoré už navštevujú posilňovňu alebo cvičia nejak inak, pokračujú v rovnakej rutine. Cvičenia však nie sú prispôsobené. Možno by bolo lepšie nerobiť brušáky, planky, príliš namáhavé cvičenia alebo dvíhanie závaží. Spomenula tiež, že náročné kardiovaskulárne cvičenie neodporúča, alebo by mali byť aspoň na takej úrovni, aby ste mohli stále hovoriť a dýchať nosom bez toho, aby ste sa príliš zadýchali.

''V prvom trimestri (aj v prvom mesiaci) dochádza k tzv. organogenéze, kde dochádza k tvorbe orgánov, a v tomto čase je veľmi dôležité, čo sa deje s tehotnou ženou. Nesmú to preháňať, pretože cvičenie je stres - aj keď je to dobrý stres. Keď sa zotavujeme, keď sa regenerujeme po cvičení, svaly sa stávajú silnejšími. Samotné cvičenie však uvoľňuje adrenalín, kortizol, ktorý môže ovplyvniť vývoj dieťaťa.''

Kedy sa odporúča začať s cvičením po pôrode?

Žena môže začať cvičiť po gynekologickom vyšetrení, ktoré prebieha šesť týždňov po pôrode. Potom sa im povie, či je všetko v poriadku. Gynekológ však nekontroluje stav svalov panvového dna, stav oddeľovania brušných svalov, ani to, do akej miery mohli orgány poklesnúť. Neberú sa do úvahy rozdiely, či má nad 40 rokov alebo sotva 20 rokov, či mala dvojčatá alebo dojčí, či mala počas tehotenstva bolesti panvy, alebo cisársky rez. Existuje mnoho premenných, ktoré je potrebné zvážiť. Odborníčka povedala, že žena môže začať cvičiť už prvý deň po pôrode, ale to znamená vykonávať dychové cvičenia. Ide o cvičenia, pri ktorých sa hlboké svaly aktivujú už len dýchaním. V týchto prvých šiestich týždňoch sa tiež učia, ako správne vstať z postele, ako správne zdvihnúť dieťa. Aj keď sa postavíme, bojujeme s gravitáciou. Musia správne vstať a vykonávať „babyhandling“. Správne je vydýchnuť pred zdvihnutím. A toto všetko sa dá urobiť v prvých šiestich týždňoch. Keď dostanú zelenú, odporúča, aby sa zúčastnili postnatálneho cvičenia, nie extrémneho, najmä počas obdobia, keď ešte dojčia. Aj keď nemusia pociťovať bezprostredné následky, radí vyhýbať sa extrémnemu cvičeniu, pretože to môže viesť k problémom, vrátane prolapsu panvových orgánov, inkontinencie alebo bolesti chrbta, počas alebo po následnom tehotenstve.

Ako môže matka sama skontrolovať diastázu?

Alja Malis povedala, že si môžu všimnúť, že ich brucho zostáva veľké dlho po pôrode, akoby boli stále v treťom, alebo štvrtom mesiaci tehotenstva. Večer je brucho väčšie. Môžu urobiť test tak, že stoja alebo kľačia, opierajú sa a pozerajú sa dole, aby zistili, či brucho trčí. To je jeden zo znakov. Niekedy je na bruchu viditeľná vráskavá koža, akoby nebola súčasťou brucha, a potom si môžu myslieť, že niečo nie je v poriadku. Ďalším znakom je pocit nedostatku sily, najmä pri dvíhaní alebo nosení dieťaťa.

Aké cvičenia je možné vykonávať počas vysoko-rizikového tehotenstva?

Prednášky sa zúčastnili aj tehotné ženy, ktoré odborníkovi položili zaujímavé otázky. Jedna z nich sa zaujímala o to, či môžete cvičiť aj počas rizikového tehotenstva. Gynekológovia neodporúčajú cvičenie, ale podľa Alji Malis by to mohlo stav ešte zhoršiť. V skutočnosti nevedia, ktoré cvičenia je vhodné a ktoré nie, takže radšej hovoria, že neexistuje žiadne vhodné cvičenie. Na Klinike Vadbena však majú pre ženy vystavené vysokému riziku cviky, ktoré sa dajú vykonávať bezpečne: v ľahu, na boku, aby sa v oblasti brucha vytvoril minimálny tlak. Môžu vykonávať určité dychové cvičenia. Môžu tiež jemne mobilizovať bedrový kĺb, panvu, panvové kosti, aby si uvedomili svoje držanie tela, brucho, a aby sa pripravili na pôrod. Je tiež dôležité, aby nechodili na jednu dlhú prechádzku, ale rozdelili ju na dve alebo tri časti a chodili len na krátky čas, možno 20 minút, a potom si sadli.

Dá sa predísť vzniku diastázy počas tehotenstva?

Podľa Alji Malis sa dá predísť vzniku diastázy počas tehotenstva. Mala ju počas druhého tehotenstva, ale do pôrodu zmizla. Toto je zriedkavý prípad. V skutočnosti je možné urobiť veľa, aby sa diastáze predišlo. Na Klinike Vadbena to robia tromi spôsobmi, a to špeciálnymi cvičeniami pre hlboké brušné svaly (v podstate dajú priestor bočným brušným svalom a tým ich uvoľňujú). Ďalším spôsobom je naučiť sa správne vstávať, dvíhať a správne dýchať. Treťou metódou je kinesio tape (tejpovanie), ktoré poskytuje lepšiu propriocepciu, lepšie uvedomenie si tela, zvýšený prietok krvi a trochu podpory.

Je dôležité, aby sa Kegelove cviky vykonávali správne, alebo stačí len samotné stlačenie?

Keď spomenieme Kegelove cviky, predstavíme si stláčanie svalov. Svaly panvového dna však musia fungovať ako trampolína: počas nádychu by sa mali elasticky natiahnuť a počas výdychu by mali stúpať. Obe sú kontrakcie a obe sú rovnako dôležité. To znamená, že musíme byť schopní uvoľniť svaly panvového dna nádychom, pretože sa potom elasticky natiahnu a aktivujú výdychom a stiahnutím. Týmto spôsobom zostávajú elastické. Na Klinike Vadbena sa využívajú aj terapeutické masážne lopty, ktoré masírujú panvové dno. Niektoré cvičenia zahŕňajú uvoľnenie a kontrakciu svalov. Je veľmi dôležité aktivovať svaly panvového dna, pretože tie tiež aktivujú priečny brušný sval.

A čo cvičenie so skrátenou dĺžkou krčka maternice?

'Musia si dávať pozor, aby nezvýšili tlak na brucho a predovšetkým vykonávať cvičenia v sede, v ľahu. Okrem toho môžu pozorovať, čo sa deje. Cvičenia sú veľmi jemné: pohybujú nohou, rukou, zľahka vydychujú, zľahka aktivujú svaly. Mali by vykonávať dychové cvičenia, pretože dýchanie aktivuje hlboké svaly.''

Cvičenie po cisárskom reze

Odborníčka sa domnieva, že oblasť po cisárskom reze je veľmi prehliadaná, jazvy naozaj nikto nerieši, nestačí len nanášanie krému na povrch. Oblasť musí byť masírovaná samotnou ženou alebo profesionálom. Druhý cisársky rez môže skončiť diastázou priameho brušného svalu, ktorá bráni správnemu fungovaniu brušných svalov a môže viesť k akémusi zablokovaniu lymfatických, energetických dráh. Podobne môžu vykonávať všetky cviky, len pomalšie, citlivejšie. Odborníčka odporúča, aby počúvali svoje telo.

Pohodlné oblečenie počas cvičenia

Vysvetlila, prečo tehotná žena musí premýšľať o pohodlnom oblečení počas cvičenia a všeobecne počas dňa. Zdôraznila dva body - je nielen dôležité, aby mali pohodlné oblečenie v oblasti brucha, ale aj okolo rebier, pretože tu sa nachádza bránica, hlavný dýchací sval. Počas tehotenstva nie je dobré nosiť tvrdé podprsenky s kosticami, pretože bránica nemá kam ustúpiť plodu, plod nemá správnu polohu a môžu sa vyskytnúť problémy s vyrovnaním priameho brušného svalu.

Odporučila, aby tehotné ženy nosili mäkké a elastické oblečenie, ktoré sa prispôsobí tehotenskému bruchu, ako sú legíny LELOSI. Sú skvelé, pretože sa po pôrode stiahnu späť s bruchom. Zároveň, keď majú ženy po pôrode uvoľnené svaly, keď majú uvoľnené brucho, legíny LELOSI poskytujú jemnú podporu. Odborníčka neodporúča korzety, pretože dávajú svalom príliš veľa priestoru. Legíny LELOSI však poskytujú tú správnu minimálnu oporu, najmä po treťom, štvrtom tehotenstve. Priznala, že nájsť legíny, ktoré budú vyhovovať počas tehotenstva aj po pôrode, môže byť na trhu výzvou.

V spoločnosti LELOSI sme zvážili všetky výzvy, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva a po ňom. Do našej bohatej kolekcie oblečenia sme pridali legíny Matylda a legíny Bluebell .

Legíny Matylda a legíny Bluebell sú ideálnou voľbou pre tehotné ženy a všetky ženy, ktoré ocenia pohodlie a štýl. Ich výnimočná elasticita umožňuje neobmedzený pohyb počas cvičenia a iných aktivít bez obmedzení. Priedušný materiál a schopnosť regulovať teplotu zaručujú sviežosť a pohodlie bez ohľadu na okolnosti. Vysoký pás, ktorý sa dá zložiť, poskytuje jemnú podporu bruchu, čo je obzvlášť prospešné počas tehotenstva a po pôrode. Tieto legíny sú prispôsobivé, pohodlné a vyžarujú sofistikovanosť, vďaka čomu sú vynikajúcou voľbou aj pri pracovných povinnostiach.

V spolupráci s Aljou Malis z Kliniky Vadbena želá LELOSI všetkým nastávajúcim matkám šťastné a zdravé tehotenstvo plné vzácnych chvíľ. Nech je materstvo naplnené spomienkami, ktoré budú navždy vyryté vo vašej mysle.

Autor: Nikolina Koljanin